HOME  |  The Authority  |   Admin Profiles  |   Career   |   Sports Laws  |   Contact Us  |   AAG-2015  |  

 |  Saturday, 25-March-2017

Athletics  |  Badminton  |  Baseball/Softball  |  Beach Sports  |  Boxing (Amateur)  |  Boxing (Professional)  |  Chess  |  Cricket  |  Cycling  |  Disabled Sports  |  Football  |  Golf  |  GTF Club League   |  Judo  |  Karate-Do  |  Kick Boxing  |  Netball  |  Ocean Racing   |  Rugby  |  Scrabbles  |  Special Olympics  |  Table Tennis  |  Taekwondo  |  Tennis  |  Volleyball  |  Weight Lifting  |  
All Sporting Disciplines Multimedia Room Press & Features
   RELATED LINKS

Fixtures & General Rules

Quick Facts

Medal Table

Current Stars to watch

Results - Sunday 17th

Results - Monday 18th

Results - Tuesday 19th

Results - Wednesday 20th

Results - Thursday 21st

Results - Friday 22nd

Results - Saturday 23rd

Results - Sunday 24th

Results - Monday 25th

Results - Tuesday 26th

Talents to watch

Discoveries of the Games


2011 Unity Games >> Results - Sunday 24th


HOCKEY RESULTS

 

MATCH

TIME

POOL

 

TEAM

VRS

TEAM

 

 

 

29

8:00 AM

LADIES B

 

CEPS      15

VRS

CENTRAL REGION    0

 

30

10:00 AM

LADIES B

 

ASHANTI REGION  0

VRS

POLICE SERVICE   1

 

31

12:00 PM

MEN

 

CEPS (QF)                6

VRS

ASHANTI REGION (QF) 1

 

32

2:00 PM

MEN

 

CENTRAL             1

VRS

WESTERN          4

 

 

33

4:00 PM

MEN

 

PRISONS   (QF)         2

VRS

VOLTA REGION (QF)    2 (3-4)penalties 

34

6:00 PM

MEN

 

GREATER ACCRA       4

VRS

ARMED FORCES         1

 

 

 

 

COLTS SOCCER RESULTS

 

Ashanti 2 Vs Northern 2

Central 5 Vs upper west- 0

Gt.Accra-2 Vs. Western-1

Eastern 3 Vs. Upper East 0

 

 

 

BASKETBALL RESULTS

 

Women (Quarter Finals)

CEPS 33 Vs Police 61
Gt. Accra 47 Vs Prisons 28


MEN
Police 47 Vs CEPS 91
Gt. Accra 78 Vs Prisons 61

 

 

SWIMMING RESULTS

 

 

AGE CATEGORY: 18+
DISTANCE: 50 METERS

 

EVENT

POSITION

NAME OF COMPETITOR

Time

REGION

MEDAL

 

1ST

Ralph Quaye

27.50

G. Accra

G

Men’s 50 m Freestyle

2ND

Rhudii  Quaye

28.06

G. Accra

S

 

3RD

Daniel Ablakoa

29.91

Volta

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 50m Freestyle

1ST

Ophelia Swayne

31.27

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

33.95

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Ralph Quaye

29.81

G. Accra

G

Men’s 50m Butterfly

2ND

Rhudii  Quaye

30.91

G. Accra

S

 

3RD

Daniel Ablakoa

41.38

Volta

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 50m Butterfly

1ST

Ophelia Swayne

32.77

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

34.97

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Rhudii  Quaye

38.28

G. Accra

G

Men’s 50m Backstroke

2ND

Ralph Quaye

41.80

G. Accra

S

 

3RD

Daniel Hanson

42.82

Central

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 50m Backstroke

1ST

Ophelia Swayne

38.72

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

42.84

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Ralph Quaye

38.38

G. Accra

G

Men’s 50m Breaststroke

2ND

Asaah Simon Danzumah

38.72

U. East

S

 

3RD

Rhudii  Quaye

39.19

G. Accra

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 50m Breaststroke

1ST

Ophelia Swayne

41.02

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

42.10

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

 

AGE CATEGORY: 18+
DISTANCE: 100 METERS

 

EVENT

POSITION

NAME OF COMPETITOR

Time

REGION

MEDAL

 

1ST

Ralph Quaye

1:03.37

G. Accra

G

Men’s 100 m Freestyle

2ND

Rhudii  Quaye

1:04.06

G. Accra

S

 

3RD

Kofi Anku

1:05.09

Central

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 100m Freestyle

1ST

Ophelia Swayne

1:13.75

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

1:19.53

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Ralph Quaye

1:13.20

G. Accra

G

Men’s 100m Butterfly

2ND

Rhudii  Quaye

1:17.11

G. Accra

S

 

3RD

Kwabena Gyebi

2:05.08

Ashanti

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 100m Butterfly

1ST

Ophelia Swayne

1:19.40

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

1:32.22

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Rhudii  Quaye

1:24.22

G. Accra

G

Men’s 100m Backstroke

2ND

Ralph Quaye

1:29.83

G. Accra

S

 

3RD

Daniel Ablakoa

1:32.25

Volta

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 100m Backstroke

1ST

Ophelia Swayne

1:27.59

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

1:39.73

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Ralph Quaye

1:29.44

G. Accra

G

Men’s 100m Breaststroke

2ND

Rhudii  Quaye

1.30.72

G. Accra

S

 

3RD

Asaah Simon Danzumah

1:31.31

U. East

B

 

 

 

 

 

 

Women’s 100m Breaststroke

1ST

Ophelia Swayne

1:27.59

G. Accra

G

 

2ND

Zenobia Addo

1:39.73

G. Accra

S

 

 

 

 

 

 

 

 

AGE CATEGORY: 18+
DISTANCE: 200 METERS

 

EVENT

POSITION

NAME OF COMPETITOR

Time

REGION

MEDAL

 

1ST

Ralph Quaye

 

 

 

4 X 50m Freestyle Relay

1ST

Rhudii Quaye

2.00.47

G. Accra

G

 

1ST

Ophelia Swayne

 

 

 

 

1ST

Zenobia Addo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND

Jacob Acheampong

 

 

 

4 X 50m Freestyle Relay

2ND

Annan Boaz Nii Sowah

2:28.41

Ashanti

S

 

2ND

Richard Appiah Brefo

 

 

 

 

2ND

Kwabena Gyebi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3RD

Daniel Ablakoa

 

 

 

4 X 50m Freestyle Relay

3RD

David Babanawo

2:33.65

Volta

B

 

3RD

Ayeyee Emmanuel

 

 

 

 

3RD

Conrad Ayayee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1ST

Ralph Quaye

 

 

 

4 X 50m  Medley Relay

1ST

Rhudii Quaye

2:17.79

G. Accra

G

 

1ST

Ophelia Swayne

 

 

 

 

1ST

Zenobia Addo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2ND

Jacob Acheampong

 

 

 

4 X 50m  Medley Relay

2ND

Annan Boaz Nii Sowah

2:37.76

Ashanti

S

 

2ND

Richard Appiah Brefo

 

 

 

 

2ND

Kwabena Gyebi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3RD

Daniel Ablakoa

 

 

 

4 X 50m  Medley Relay

3RD

David Babanawo

2:59.55

Volta

B`

 

3RD

Ayeyee Emmanuel

 

 

 

 

3RD

Conrad Ayayee

 

 

 

 

COMPETITORS PER EACH REGION

 

GREATER ACCRA REGION
1. Ralph Quaye –(Male)
2. Rhudii Quaye-(Male)
3. Ophelia Swayne-(Female)
4. Zenobia Addo-(Female)

 

VOLTA REGION
1. Daniel Ablakoa-(Male)
2. David Babanawo-(Male)
3. Ayeyee Emmanuel-(Male)
4. Conrad Ayayee-(Male)

 

ASHANTI REGION
1. Jacob Acheampong-(Male)
2. Annan Boaz Nii Sowah-(Male)
3. Richard Appiah Brefo-(Male)
4. Kwabena Gyebi-(Male)

 

UPPER EAST REGION
1. Asaah simon Danzumah-(Male)

 

CENTRAL REGION
1. Daniel Hanson-(Male)
2. Kofi Anku-(Male)

 

 

 

CHESS RESULTS

 

Final

REGION/INSTITUTION

POSITION

Western Region

1st

Gt. Accra Region

2nd

Central Region

3rd

 

 

 

INDIVIDUAL AWARDS


1. Best game played-  Vitaly Coleman(Ashanti region)
i. -Lionel Adu (Western region)
2. Best female player-Paulina Vangegt (AshantRegion)
3. Best player-         Nii Koney Kwaku Koney (Gt. Accra Region)
4. Youngest player-       Elikam Kofi Atta (Western Region)
5. Discovery Player-      Winifred Nyankpani (Ashanti)

 

Total of medal won by each region
1. Western-7 gold, 1 Silver
2. Greater Accra-1 gold, 6 Silver
3. 3. Central -            6 bronze
4. 4. Ashanti-     1 gold, 2 Silver

 

 

 

 

SCRABBLE RESULTS

 

Final

REGION/INSTITUTION

POSITION

Upper West Region

1st

Central Region

2nd

Gt. Accra Region

3rd

 

 

INDIVIDUAL AWARDS


1. Frederick Bediako-Mensah - (Upper East Region)
2. B.A. Fatawu - (Upper West Region)
3. Seidu Abubakar - (Upper West Region)
4. Francis Mensah - (Central Region)
5. Mohammed Abdul Basit - ((Upper West Region)
6. Best high game played
7. Frederick Bediako-Mensah - (Upper East Region)

 

Total of Medals won by each region
1. Upper East Region-7 gold,2 Silver
2. Central Region-7 Silver
3. Gt. Accra Region-6 bronze
4. Upper East Region-2 gold

 

 

 

CYCLING RESULTS

 

Click to view results 

 

 

   QUICK LINKS

CAL Beach Soccer League....

Unity Games News....

AAG-2015....

Announcements....

Discipline News....

Features....

General News....

Latest Events....

Photo News....

Press Release....

Results & Reports....

Tournaments Draws....

HOME  |  2011 Unity Games  |   Achievements  |   Regional Heads  |   Sports Men & Women  |   Sport Professionals  |   CAL Beach Soccer  |  
Sports Professionals
Coaches (7)
Umpires (0)
Referees (0)
Announcers (2)
Commentators (0)
Sports Journalists (1)
Trainers (1)
Boxers (2)
Footballers (2)
Athletes (10)
Stars of Yester-Years
1957 - 1970 (0)
1980 - 2011 (7)
All rights reserved . © 2009 - 2017. National Sports Authority (NSA). Powered by DOTHOUSE